Emotivní report nováčka z Turyňského rybníka - Svatováclavský závan

11-10-2018 00:00 | Martin Kaloš

Jako nový kluk ve třídě jsem už pochopil nějaká základní pravidla finnařské komunity. Třeba to, že třetí v závodě má prý psát report. No říkal jsem si - to vážně nehrozí Martine, že bys psal někam na web své ubohé dojmy… Ale stalo se, jak vysvětlím dále. Po lipenském poučení, kdo v téhle partě vládne světu , jsem se vydal poznat kladenské moře.

A opět jsem se nestačil divit, jaká úžasná parta lidí na finnu plachtí. Jak se snaží pomoct začátečníkovi, nemluvě o skvělém pivu i guláši…  TurynSee, jak místní přezdívají své moře, ukazovalo dopoledne spíš rybářskou tvář – úplné zrcadlo  občas zčeřené kaprem zmítajícím se na háčku místních rybaříků.  Ve půl druhé se začalo závodit, jedenáct lodí na startu . Petr Vinkl natáhl pin startovní čáry asi dvacet metrů od břehu , takže start se podobal rákosovému souboji. 

Co se v bahně naučíš, na moři jako když najdeš… Vítr 3 - 4 metry za sekundu byl ale lepší, než se dalo ještě dopoledne čekat . O prvenství se v rozjížďkách přetahoval Petr Vinkl s Jaromírem Šilhavým a začátečník přihlížel uctivě odzadu… No ale pak se to stalo. Turynsee rozvlnily poryvy větru a přicházející fronta dávala najevo, že léto končí… Třetí rozjížďka už byla pěkná gymnastika. Nahoru dolů, poryv zprava, poryv zleva. Jedna ploutev ve vzduchu, pak druhá a třetí… 

Začátečník si na zaďák snaží udržet pozici před dotírajícími soupeři , když  se zezadu ozvalo zaklení a úder stěžně o vodu. Radši jsem se tam moc nedíval… Hej, Martine, to už dáš ! Ale začátečnické chyby jsou drsné. Poslední stoupačka, poryvový vítr a provázek spojující kšiltovku s plavací vestou mě po obratu beznadějně stahuje do závětří pod ráhno do vody , je chycen za kladku od otěží. Hloupá smrt, na stoupačku se oběsit na ráhně… Do lodě nateklo asi 50 litrů vody, zmítám se napůl cvaknutý těsně před cílem jako úplný trotl k pobavení ostatních.

ALE – nakonec se to nějak přetrhlo, loď se srovnala, já dojel do cíle… Pak začátečník se slzou v oku převzal od bývalého prezidenta nádherný pohár  za třetí místo. V dorostencích to bylo  takové nějaké normální  , víte ale,  jaká je to radost v grandmasters ?

Výsledky máme tady.

Martin Kaloš
CZE 211 „Lucky Loser“